Exkurzia "Nitrianska poľná železnica a Slovenské poľnohospodárske múzeum."

V zmysle plánu činnosti sa dňa 27.augusta 2021 uskutočnila „Exkurzia - Nitrianska poľná železnica a Slovenské poľnohospodárske múzeum“. Zúčastnilo sa jej 10 členov KPŽT a ich rodinných príslušníkov. Počasie síce nebolo letné, ale skôr jesenné, nič to však neubralo na kvalite exkurzie a zážitkov z nej. 
Po vstupe do priestorov Slovenského poľnohospodárskeho múzea sme sa presunuli k zastávke Nitrianskej poľnej železnice s názvom Skanzen, kde nás prednosta poľnej železnice oboznámil s históriou tejto železnice. Potom sme sa previezli motorovým vláčikom dva krát po 1,6 km okruhu okolo skanzenu.
Po skončení prehliadky poľnej železnice nás lektorka múzea previedla expozíciami skanzenu aj s odborným výkladom. Najviac zaujali objekty školy, mliečnice, lisovne oleja a mlynov.
Po prehliadke skanzenu sme navštívili expozície samotného múzea a to expozíciu „historickej hasičskej techniky“, expozíciu „hnacie agregáty, motory a traktory“, expozíciu „poľnohospodárskeho letectva“ a expozíciu „najstaršie dejiny poľnohospodárstva“. 
Účastníci exkurzie odchádzali plní zážitkov a nových vedomostí.

Tu je zopár fotografií z akcie - Fotogaléria

Pozvánka Exkurzia „Nitrianska poľná železnica a Slovenské poľnohospodárske múzeum"

Názov súboru Veľkost
Pozvánka - Poľno múzeum Nitra 27.8.2021.pdf 0.51 MB

Potulky malým Rímom - 8.8.2021

V nedeľu 8. augusta 2021 zrealizoval Klub priateľov železníc Trnavy a okolia na základe objednávky Mestského úradu v Trnave prednášku k 175. výročiu konskej železnice v rámci cyklu Potulky Malým Rímom. Súčasne sme účastníkom prezentovali aj expozíciu umiestnenú vo výstavnom vozni KPŽT, ktorý je súčasťou pamätníka železničnej dopravy na železničnej stanici v Trnave.

Po prednáške a živej diskusii bol účastníkom umožnený vstup do stavadlovej veže (bývalej dopravnej kancelárie), kde bola umiestnená výstavka fotografií z histórie stanice. Najviac však zaujal výhľad z veže, ktorá je pre verejnosť prístupná len príležitostne.
Počasie bolo v nedeľu podvečer už príjemné, aj akcia sa stretla s pozitívnym ohlasom. Mali sme toho pripraveného ešte viac, než sa dalo za poskytnutý čas stihnúť. Budeme radi, ak sa nám pre mesto Trnava podarí podobnú akciu uskutočniť aj niekedy v budúcnosti.  
Fotky z akcie sú v našej Galérii

11.ročník pochodu Memoriál Ing. Mariána Školníka – Po stopách malokarpatských železníc – Katarínka

V sobotu 12. júna 2021 sa uskutočnil „11.ročník pochodu Memoriál Ing. Mariána Školníka – Po stopách malokarpatských železníc – Katarínka“. Zúčastnilo sa ho 28 členov KPŽT a ich rodinných príslušníkov. Počasie účastníkom akcie prialo, bolo nádherné. Väčšina účastníkov absolvovala výstup na Katarínku z obce Naháč a ostatní od horárne nad Dechticami.

Po prehliadke zrúcaniny bývalého kláštora, kde boli urobené aj spoločné fotografie sa účastníci presunuli ku „staničke“ úzkorozchodnej železničky, ktorú vlastnia a prevádzkujú členovia nášho Klubu - otec a syn Ružekovci. Tu mali účastníci možnosť vypočuť si príhovor predsedu KPŽT – Mgr. Jozefa Schmidta a rozprávanie p. Ružeka o histórii a budúcich plánoch úzkorozchodnej železničky. Potom prišla očakávaná udalosť dňa a to naštartovanie rušňa a možnosť prevezenia sa vláčikom po železničke, z čoho mali radosť najmä deti, ale aj „dospeláci“ sa nedali zahanbiť a radi sa vláčikom previezli.

Akcia sa vydarila, všetci odchádzali spokojní a v očakávaní, že sa na Katarínke stretneme aj o rok už na 12. ročníku.

Obrázky z tejto akcie si môžete pozrieť v našej Galérii.

Pozvánka na 11. Memoriál pochodu Ing. Mariána Školníka - Katarínka, 12.6.2021

Názov súboru Veľkost
Pozvánka - 11. Memoriál M.Školníka 12.6.2021.pdf 0.58 MB

Brigáda na lesnej železničke na Katarínke

Dňa 29. mája 2021 sa uskutočnila brigáda na lesnej železnici na Katarínke. Zúčastnilo sa jej 13 členov klubu a ich rodinných príslušníkov. Pri premenlivom jarnom počasí išla robota ako po masle a brigádnici sa aspoň nespotili. Brigádnici pomohli pri položení koľajníc na rekonštruovanú časť trate pri depe, upevňovaní koľajníc do podvalov, navození štrku do koľajiska a pri rozoberaní starých koľajníc. Brigádničky nalakovali vnútorné priestory jedného vozňa a rušňa. Po poctivo vykonanej práci si všetci pochutili na výbornom fazuľovom guláši a pečených rebierkach. Z Katarínky všetci odchádzali mierne unavení ale spokojní s vedomím, že pomohli  pri budovaní lesnej železničky.
Tu je zopár fotografií z akcie - Fotogaléria

Pozvánka - brigáda na lesnej železničke na Katarínke - 29 5 2021

Názov súboru Veľkost
Pozvánka - brigáda na lesnej železničke na Katarínke - 29 5 2021.pdf 0.51 MB

Plán činnosti KPŽT na rok 2021

Vzhľadom na vývoj pandemickej situácie s COVID-19 nie je možné realizovať žiadne akcie klubu, preto zverejňujeme predbežný plán činnosti KPŽT na rok 2021. 

Všetky akcie a termíny sú závislé od vývoja pandémie COVID – 19 a budú upresňované.

Súbory na stiahnutie

Názov súboru Veľkost
KPŽT Plán práce na rok 2021.docx 0.05 MB